Niedziela Palmowa 2016- rewolucja łagodności
Niedziela Palmowa 2016- rewolucja łagodności
Niedziela Palmowa 20 marca 2016 Kalisz
Rewolucja łagodności
- Tajemnica łagodności
Jezus nie przyciągał uwagi do siebie. Często oddalał się na pustkowie, prosił by nie rozpowiadać o jego cudach.
A tu nagle przed świętem paschy robi coś odwrotnego- specjalnie aranżuje wielkie widowisko swojego wjazdu do miasta. Wybiera na to święto które gromadzi Żydów z całego świata. W tamtym czasie ponad 2 mln Żydów przybywało do Jerozolimy na święto paschy.
Dlaczego Jezus czyni coś takiego?
Ponieważ wie, co będzie kulminacją tej przygody. Jego śmierć na krzyżu.
Jezus przyciąga uwagę całej Jerozolimy by wieść o jego śmierci na krzyżu rozeszła się po całej ziemi.
Żydzi spodziewali się, że Jezus wjeżdża do Jerozolimy by jako namaszczony przywódca poprowadzić rewolucję obalającą panowanie Rzymian. Potem będzie panował w Jeruzalem i nastaną czasy dobrobytu i powodzenia dla Izraela. Wtedy ich powodzenie będzie tak wielkie, że wszystkie narody, włącznie z Rzymem, przyjdą by służyć Izraelowi. Oczywiście, będzie to krwawa rewolucja w której Mesjasz objawi swoją siłę, która okaże się większa od sił legionów rzymskich.
Marcin Luter nazywał wierzących którzy tak myślą teologami chwały. Dla teologa chwały zwycięstwo polega na tym, że wszystko ma pójść dobrze. Jeśli nie idzie- to mamy się domagać swoich praw. Krzyż- owszem- był złem koniecznym, przez które Bóg go odkupił by teraz wszystko się udawało.
Jednak Jezus wjeżdża do Jerozolimy na osiołku. Co za paradoksalny obraz. Pojazd odpowiedni bardziej dla dziecka albo hobbita. Zwycięski przywódca który chce zademonstrować swoją siłę powinien wybrać bardziej odpowiedni środek transportu, na przykład konia.
Jezus wybierając osiołka wypełnia proroctwo, zapisane w księdze Zachariasza; proroctwo którego wypełnienia spodziewał się naród Żydowski:
Wesel się bardzo, córko syjońska! Wykrzykuj, córko jeruzalemska! Oto twój król przychodzi do ciebie, sprawiedliwy on i zwycięski, łagodny i jedzie na ośle, na oślęciu, źrebięciu oślicy. I zniszczy wozy wojenne z Efraima i rumaki z Jeruzalemu, a łuki wojenne będą połamane. I ogłosi pokój narodom, a jego władza będzie od morza do morza i od Eufratu aż po krańce ziemi. Zach 9,9-10
Lecz w tym proroctwie jest coś czego Żydzi nie rozumieli: „łagodny, i jedzie na ośle.” Spodziewano się, że Jezus zaprowadzi pokój przez demonstrację siły lecz Jezus zamierzał zaprowadzić pokój przez demonstrację…łagodności, której kulminacją jest dobrowolna śmierć na krzyżu.
Dlatego Luter teologii chwały przeciwstawia teologię krzyża.
A co, jeśli krzyż nie był jedynie sposobem przez które Bóg nas zbawił, lecz jest sposobem przez który Bóg nas wciąż zbawia?
A co jeśli krzyż nie jest tylko bramą do królestwa lecz sposobem życia w królestwie?
Św Paweł mówił o tym, jakim sposobem chce dostąpić zmartwychwstania: chce upodobnić się do Chrystusa w jego śmierci.
Życie według krzyża to życie według łagodności Chrystusowej.
- Charakterystyka łagodności
Ludzka łagodność prowadzi do tego ze ustępujesz by stała się czyjaś wola. Chrystusowa łagodność w tajemniczy sposób doprowadza do tego, ze dzieje się Boża wola.
Łagodność Chrystusowa nie oznacza mentalności ofiary i niskiej samooceny. Jezus nie miał mentalności ofiary, nie był duchowym masochistą i nie miał niskiej samooceny. Wręcz odwrotnie- żył w świadomości że jest Bożym synem. Nie był uzależniony od opinii innych ludzi. Łagodność nie wynika z naturalnej cechy charakteru. Łagodność o której mowa to owoc Ducha Świętego, dzieło jego łaski w tobie. To cecha charakteru samego Chrystusa.
Jak się ma to do naszego życia w rodzinie? W pracy?
Młodzi mężczyźni którzy zaczynają związek słyszą rady: musisz ją sobie wychować. Młody kierownik w korporacji dostaje radę od starszego: musisz pokazać kto tu rządzi.
Czyli jeśli czegoś chcesz od żony musisz wykazać się siłą. Wtedy dostaniesz to, czego chcesz.
Jednak motywacją tej drugiej strony zawsze będzie strach.
Dlaczego jednak ludzie wybierają tą drogę? Ponieważ w naszej kulturze ceni się szybkie rezultaty.
Rewolucja łagodności wymaga czasu a jej owoce przychodzą później.
Gdy poprzez krzyk lub manipulację emocjami dostaniesz to, czego chcesz- przegrywasz.
Gdy okażesz łagodność Chrystusową, gdy wjedziesz w ten dialog na osiołku a nie na koniu, możesz kilka razy nie dostać czego chcesz. Ale i tak będzie to twoim zwycięstwem.
A najczęściej i tak zobaczysz w końcu owoc- będzie to owoc pokoju i sprawiedliwości w twoim domu.
W relacjach z ludźmi-
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, Lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. 1P 3,15-16.
Zatem masz prawo a nawet obowiązek nie zgodzić się z czyimś poglądami. Lecz zawsze czyń to w duchu Chrystusowej łagodności.
Co więcej, nawet napomnienie powinno wyrażać ducha łagodności:
Ga 6,1 mówi o napominaniu w duchu łagodności.
- Moc łagodności
Łagodność nie oznacza zgadzania się na zło, czy niesprawiedliwość.
Prorok Izajasz mówił o nadejściu Mesjasza który „trzciny nadłamanej nie dołamie, a knota tlącego się nie zagasi dopóki nie doprowadzi do zwycięstwa sprawiedliwości” Jezus mógłby użyć siły, miał taką moc. W ogrodzie oliwnym potwierdził że na jedną jego prośbę Ojciec wystawiłby zastępy armii aniołów by go uwolnić … lecz wybrał inną drogę.
Czy nie zastanawia was, dlaczego w Biblii niewolnictwo nie jest bezpośrednio potępione, choć jest oczywistym złem? Dlaczego św Paweł nie nakazywał panom niewolników, którzy już byli chrześcijanami by ich uwolnili? Dlaczego nie zachęcał do buntu?
A jednak jedynie w cywilizacji o wartościach chrześcijańskich niewolnictwa nie ma. Jest ono uważane za zło.
Jak to się stało?
Dzięki rewolucji łagodności.
Św Paweł uczył: „panowie, postępujcie ze swoimi niewolnikami z łagodnością…” „niewolnicy, bądźcie poddani swoim panom jak Chrystusowi…”
I ta rewolucja łagodności w końcu wydała owoc.
Uchwalono prawa obalające niewolnictwo.
Martin Luther King w kazaniu „Miłujcie swoich nieprzyjaciół” pisze:
Naszym najzagorzalszym wrogom mówimy: róbcie z nami co się wam podoba lecz my wciąż będziemy was kochać. Nasze sumienie nie pozwala nam być posłusznymi waszym niesprawiedliwym prawom…wtrąćcie nas do więzienia- a my wciąż będziemy was kochać. Wrzucajcie bomby do naszych domów, groźcie naszym dzieciom lecz my wciąż będziemy was kochać. Poślijcie swoich zakapturzonych prześladowców którzy przychodząc o północy będą nas bić i zostawią na pół martwych- lecz my wciąż będziemy was kochać. Bądźcie pewni że zmęczymy was naszą wytrwałością w cierpieniu. Pewnego dnia zwyciężymy naszą wolność lecz nie tylko dla nas samych. Odciśniemy tak wielkie piętno w waszych sumieniach że zdobędziemy wasze serca , a wtedy nasze zwycięstwo będzie podwójne.
Martin Luther King oddał życie za wolność, by Afroamerykanie mieli równe prawa. Zwyciężył przez łagodność.
Jezus Chrystus oddał swoje życie za większą wolność – wolność od grzechu, by każdy kto uwierzy w niego żył w godności Bożego dziecka.
Za najłagodniejsze zwierzę uważano baranka. Pielgrzymi wkraczali do Jerozolimy z barankami pod pachą, by złożyć je na ofiarę. Jezus wjeżdżał do Jerozolimy by dać siebie w ofierze- oto baranek Boży, który gładzi grzech świata.
Najpotężniejszy władca łagodnie poddaje się- i przez to zwycięża.
Przeprowadza rewolucję- poprzez łagodność.
Nie zamierzał wyzwolić jednego narodu z niewoli jednego królestwa- cesarstwa rzymskiego, i jednego władcy- cesarza. Zamierzał wyzwolić wszystkie narody spod panowania królestwa ciemności oraz najokrutniejszego władcy- szatana.
To pierwsze wyzwolenie dotyczyły jedynie krótkiego okresu teraźniejszości. To drugie- wieczności.
To jego łagodność zdobyła twoje serce; czy myślisz że jego łagodność działająca przez ciebie nie ma już mocy by zdobyć serca innych?
Podczas Wielkiego Tygodnia chrześcijanie rozważają ostatnie dni i chwile Jezusa. Nie tylko po to, by docenić z czego nas Pan uwolnił, lecz po to, by się z Nim utożsamić, by żyć według tego samego wzoru, kontynuując rewolucję łagodności aż jego władza będzie sięgać krańców ziemi (Zach 9,10)